Klaus na CNN přirovnal situaci v Evropě k Československu v roce 1989

04.05.2012 19:28

 

Český prezident Václav Klaus v rozhovoru pro americkou televizní stanici CNN přirovnal nynější situaci v Evropě ke stavu v Československu před více než 20 lety, když se hroutil komunismus. Tehdy prý také nešlo udělat jen částečné reformy a muselo dojít k radikální změně. Rozhovor, který probíhal v Londýně, odvysílala CNN ve čtvrtek večer.

 

Václav Klaus v CNN

 

„Odvážím se to srovnat se situací v mé zemi před dvaceti lety, když končil komunismus. Věděli jsme, že částečné reformy nepomohou, je potřeba udělat radikální a fundamentální změnu. A teď je Evropa ve stejné pozici,“ řekl Klaus.

Prezident tak reagoval na otázku, zda je systém už tak nefunkční, že je potřeba jej změnit od základu.

Část rozhovoru v ekonomickém pořadu Richarda Questa se dotýkala právě možných řešení pro EU. Podle Klause unie jen zkouší zmírňující opatření. „Jí zázračné pilulky a doufá, že se situace vyřeší. To ale není cesta, jak toto udělat,“ řekl Klaus.

"Evropa stále jen sní o světě, kde je možné všechno, a politici i lidé odmítají radikálně změnit své myšlení a chování," míní Klaus. V radikální změně ale podle českého prezidenta spočívá jediná možná cesta, jak z krize ven.

Autentický záznam ZDE

Co k tomu dodat..?

Jednoduše si nedokážu jednoznačně odpovědět, co tím autor mínil... 

Těžko uvěřit, že by zarytý zastánce tržní ekonomiky a dravého kapitalismu a spousty "tunelů" viděl radikální řešení dnešní hroutící se ekonomické situace nejen v Evropě (ale i v Americe) v nastolení staro-nového společenského systému socialismu (jen neznalí hovoří o komunismu, který u nás nikdy nebyl - to ale zřejmě popletl redaktor, protože "nejchytřejší osobnost ve státě"  to jistě ví a jistě by si takový úlet nedovolila), protože jen tento systém je "RADIKÁLNÍM ŘEŠENÍM". To by teprve byla skutečná BOMBA v posunu prezidentova myšlení k tomu lepšímu. A že nebude zcela bezúspěšným ten socialistický hospodářský systém, o tom nás denně přesvědčuje neuvěřitelně silná a perspektivně a bez výkyvů se rozvíjející ekonomika Číny. A právě tak i v nedávné minulosti dosahované nesrovnatelně lepší ekonomické výsledky bývalého socialistického Československa proti těm dnešním. O tom dnes už po zkušenostech drtivá většina národa vůbec nepochybuje. Nyní už jen málo zdravě uvažujících ekonomů a prognostů věří, že by se řešení v zahnívající americko-evropské tržně utržené ekonomice dalo najít nějaké kapitalistické východisko. Právě tak vědí, že ani světová měna v podobě US dolaru nemá šanci na další udržení se jako světového platidla...

A co si o tom myslíte Vy...?

jhVíce zde: https://www.suverenitachebanum.cz/news/klaus-na-cnn-prirovnal-situaci-v-evrope-k-ceskoslovensku-v-roce-1989/

—————

Zpět