Kostelecké uzeniny – tvůrce hororových zážitků

14.05.2012 12:27

Kostelecké uzeniny – tvůrce hororových zážitků

Posted in 11.2.2012 ¬ 12:19h.Tomáš Bleša48 Comments »

Pátek večer a vracím se ze společenské akce a dostávám neutlumitelnou chuť na utopence. Utopence nelze vyrobit za půl hodiny doma, takže zbývá pouze možnost někde je koupit. Naštěstí mám po cestě supermarket, rychle kupuji Utopence od Kosteleckých uzenin a lehce slintaje pokračuji k domovu.

První kousnutí do utopenců mě zarazilo. Co to je za chuť? Takhle špekáčky nechutnají. Není to zkažené? Dívám se na sklenici se zbytkem „utopenců“. Barva je dobrá. Znovu kousnu a zase ta hnusná chuť. Začínám tušit, co jsem udělal špatně. V tom spěchu jsem si nepřečetl složení výrobku na sklenici. Beru tedy produkt do ruky a čtu:

 1. Kuřecí strojově oddělené maso – 32 %
 2. Vepřové sádlo – 17 %
 3. Pitná voda +
 4. Cibule – 15 %
 5. Kuřecí kůže – 7 %
 6. Vepřové maso – 5 % !!!
 7. Vepřové kůže – 4%
 8. Pšeničná mouka, bramborový škrob, sůl
 9. Stabilizátory E338, E450, E451, E250
 10. Zahušťovadla E412, E500
 11. Rostlinná vláknina (?)
 12. Směs koření, extrakty koření
 13. Antioxidanty E300, E330
 14. Zvýrazňovač chuti E621 (Mňam – to asi vylepšuje chuť škrobu, mouky a vlákniny)
 15. Barvivo E120 (Aha! Proto mi barva utopenců připadla OK)

Jakmile jsem složení dočetl, věděl jsem, že můj zážitek nemůže zůstat bez odezvy. Proč složení takové pochutiny, jakou je špekáček, připomíná u Kosteleckých uzenin soupis svinstva? Jak je možné, že tam mají jen 5 % vepřového masa? Napadly mě dva důvody:

 1. Nevědí, jak se špekáčky dělají. – To je smutné, protože by to ukazovalo na jejich totální nekompetenci. Bylo by nutné řešit, jak je možné, že firma, která neumí dělat tento výrobek, jej může prodávat na českém trhu. Pokud platí tato varianta, přikládám správné složení špekáčku níže.
 2. Šidí složení, aby vydělali víc peněz. – Tato varianta je mnohem smutnější, protože znamená, že firma Kostelecké uzeniny se záměrně chová velmi neeticky. Pokud je tento důvod pravdivý, pak by se jednalo o normální sprosté šizuňky a je povinností spotřebitelů nenechat si to líbit.

Doma v knihovně mám publikaci České masné výrobky a abych technologům v Kosteleckých uzeninách konstruktivně pomohl, přikládám složení receptu:

 1. Hovězí přední namleté na jemno – 35,5 %
 2. Tučné vepřové i s kůží – 20,4 %
 3. Maso z hovězích hlav na jemno – 3 %
 4. Vepřové kůže – 1,5 %
 5. Hřbetní sádlo do vložky – 27 %
 6. Solící směs (Praganda) – 0,24%
 7. Koření – pepř, muškátový ořech, česnek, paprika
 8. Pšeničná mouka hrubá – 3,2 %
 9. Pitná voda – 19%

Vážení pánové a dámy z Kosteleckých uzenin, takto se to dělá. Připadá mi mírně trapné, když já laik musím poučovat profesionály o tom, jak vypadá špekáček. Když dostanu chuť na utopence, chci jíst utopence. Nechci jíst kuřecí separát, modifikovaný škrob, zvýrazňovač chuti nebo zahušťovadlo. Takové suroviny si strčte třeba do … mrazáku.

Žijeme v relativně svobodné společnosti a nikomu nelze upřít právo něco vyrábět a prodávat. Problém je, když to začne prodávat pod názvem, který naznačuje, že se jedná o něco jiného, než to ve skutečnosti je. Nelze prostě vyrábět papírovou skládačku podlouhlého tvaru a nazývat to „bota“. Nelze vyrábět slanou hmotu z modifikovaného škrobu a E621 a nazývat to „uzenina“.

Vážené Kostelecké uzeniny, nenutím vás, abyste přestali dělat své výrobky. Jen je prosím přejmenujte na odpovídající název. Zde je několik návrhů, které mi přijdou odpovídající a použitelné:

 • Kořeněná hmota v octovém nálevu s cibulí
 • Utopená hmota buřtového typu
 • Kostelecké tajemství

Současně by bylo vhodné zvážit používání slova „uzeniny“ v názvu společnosti.

Poznámka pro milovníky masa a uzenin

Prosím hledejte kvalitu, vyžadujte kvalitu, čtěte složení (i když spěcháte, jako já včera). Tento text můžete považovat buď za otevřený dopis Kosteleckým uzeninám nebo za recenzi jednoho výrobku. Pokud to vidíte stejně, linkujte na tento článek, aby byl ve vyhledávači slušně vysoko.

Otázka pro pracovníky v Kosteleckých uzeninách

Vy tohle jíte nebo to jenom vyrábíte? Fakt by mě to zajímalo…

 

CO K TOMU DODAT?

Například:

 1. TOTO
 2. Nebo TOTO
 3. Nebo ....
 4. Nebo ....
 5. Nebo ....      A mohlo by toho být mnohem a mnohem více.

Jinými slovy se prostě nedivmě, že si sami umíme vyrobit dobré a zdravptně nezávadné potraviny z našich zemědělských produktů v našich potravinářských podnicích, ale především naše vláda a pak eurounijní tlaky tomu nedovolují a raději nás připoutávají k dotovaným levnějším a nekvalitním dovozovým potravinám,, než abychom dali skutečně zelenou našim zemědělcům a jejich produktům od našich výrobců. K tomu ale chybí především politická vůle a občanské a vlastenecké cítění Schwarzenbergů, Vondrů a jim podobných politických diletantů ve vládě z diletantů složené. Ostatně předlistopadoví diletanti z řad tehdejších vládních komunistických diletantů to začali a po sametovém listopadu to už jen ti noví dilatanti dorazili s jejich pomocí doráželi. Dnes drtivá většina vládnoucích mocnářů dokazuje, jak se politika NEDĚLÁ!

Dodatek: JH

—————

Zpět